Zájem o dotované rekonstrukce roste

Nové dotační programy zaměřené na snížení energetické úspornosti zvyšují poptávku po stavebninách. Dotace tak přispívají k postupnému oživení českého stavebního trhu.

Český trh s novým bydlením v letošním roce klesá, byť v posledních měsících dochází k pozvolnému oživení. Nové byty se stavějí v daleko menší míře, dokončují se především projekty zahájené v minulých letech. Trh brzdí především vysoké úrokové sazby, které vedou k drahým hypotékám i zhoršenému financování pro developery. O to větší zájem mají české domácnosti o rekonstrukce stávajícího bydlení. Nově rekonstrukční trh podpoří i nové dotační programy.

„Od zahájení žádostí o nové dotační programy vidíme nárůst poptávky o zdící prvky
i zateplovací materiály určené na rekonstrukce o zhruba 20 %,“
potvrzuje Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella, která je na českém trhu známá především jako výrobce Ytongu nebo zateplovacích prvků Multipor.

„Český trh s bydlením byl letos výrazně zasažen vysokými úrokovými sazbami. Lidé ale chtějí bydlet lépe, vidíme velký nárůst zájmu o rekonstrukce, postupně se ale začíná oživovat i výstavba nového bydlení. Domácnosti přesto hledají různé cesty, jak čelit vysokým úrokovým sazbám i inflaci,“ vysvětluje Peter Markovič.

Jednou z cest je podle něj výstavba svépomocí, velká část českých stavebníků hledá možnosti, jak za řemeslníky ušetřit. Druhou významnou finanční pomocí jsou aktuálně odstartované nové dotační programy. „Vysoké úrokové sazby sice zřejmě začnou v následujících měsících mírně klesat, k zásadnější změně trendu ale nedojde. Lidé ale chtějí bydlet lépe, proto se ve velkém vrhají na rekonstrukce a nové dotační programy mohou český trh ještě více rozhýbat,“ vysvětluje Peter Markovič.

V rámci nového dotačního programu „Oprav dům po babičce“ chce stát na rekonstrukce starých budov nabízet dotaci až milion korun na komplexní zateplení, stát chce takto rozdělit mezi žadatele 40 miliard Kč. Cílem programu je snížit energetickou náročnost starších budov pomocí zateplení, nových oken nebo třeba instalací solárních panelů či tepelných čerpadel. Méně se už ví, že pro účely programu je za stávající rodinný dům považována také stavba nového rodinného domu umístěného na místě původního, žadatelem odstraněného rodinného domu. Kromě programu Oprav dům po babičce nadále běží i Nová zelená úsporám Light, která je určena i pro nízkopříjmové domácnosti.

Velkým benefitem dotačních programů je fakt, že pomohou k další renovaci českého bytového fondu. „České byty a domy s průměrným stářím přes 40 let patří mezi nejstarší v Evropě. Nové dotační programy mohou dále kultivovat zastaralý český bytový fond a také přispět k tomu, že poroste zájem o život na venkově a trend vysídlování vesnic se změní,“ dodal Peter Markovič.

Rekonstrukcím navíc nahrává i fakt, že čtyři z pěti českých domácností bydlí ve vlastním bytě či domě, podíl vlastnického bydlení je v České republice jeden z nejvyšších v Evropě. Podle dat Eurostatu bydlí ve vlastním bytě či domě 79 % českých domácností. Je to jedno z nejvyšších čísel v Evropě, průměr v Evropské unii je 70 %. Tradičně je nejsilnější podíl vlastnického bydlení ve východní Evropě, nejvíc lidí bydlí ve vlastním v Rumunsku (96 %),
na Slovensku (92 %) či v Chorvatsku (91 %). Naopak nejméně je vlastnické bydlení rozvinuto v Německu či v Rakousku, kde bydlí ve vlastním jen polovina domácností.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*