Air Bank vstupuje do segmentu účtů pro živnostníky

Michal Strcula

Přístup českých bank neodpovídá podle 51 % živnostníků jejich potřebám, zjistil průzkum IPSOS pro Air Bank. Banka proto s živnostníky důkladně probrala, jak má podle nich vypadat ten nejlepší bankovní účet, a přichází s unikátním řešením.

Podnikatelský účet Air Bank zahrnuje veškeré služby, které od něj podnikatel vyžaduje, ať se jedná o možnost spravovat své účty v mobilní aplikaci, neomezené příchozí a odchozí platby, anebo účty vedené v eurech a dolarech. To vše zdarma a bez nutnosti volit z různých balíčků služeb. Air Bank navíc podnikatelům poskytne i spořicí účet s aktuálně nejvyšším úrokem na trhu a do konce roku nabídce bezplatnou fakturaci propojenou s bankovním účtem.

„Bankovnictví pro podnikatele trpí podobnými neduhy jako bankovnictví pro běžné klienty před dvanácti lety. Stále v něm přežívají poplatky za vedení účtu, nepřehledné balíčky služeb nebo omezené počty plateb, přičemž každá další je zpoplatněná. Výsledkem tohoto přístupu je nespokojená polovina podnikatelů. Chceme proto změnit bankovnictví pro podnikatele stejně, jako se nám to podařilo ve světě osobních účtů. Tedy tak, aby v něm naši klienti mohli jednoduše a bez absurdních poplatků vyřešit vše, co skutečně potřebují. Věřím, že díky tomu opět dokážeme, že i banku mohou mít lidé rádi,“ říká Michal Strcula, generální ředitel Air Bank.

Jak vypadá nejlepší bankovní účet pro podnikatele?

Právě na to se Air Bank prostřednictvím výzkumné agentury IPSOS zeptala přímo samotných živnostníků. Ti sice hodnotí přístup bank vůči jejich potřebám lépe než například přístup státu, přesto je s ním spokojená jen polovina z nich. Nečekají přitom žádné speciální služby, ke kterým nemají ostatní klienti přístup, ale právě naopak. Jednoduše nevidí důvod, proč by v bankovnictví pro podnikatele měli narážet na zbytečné překážky. Air Bank proto klientům z řad živnostníků poskytne v jediném balíčku zdarma vše, co by sami nejvíce ocenili:

  • Vedení podnikatelského účtu zdarma (70 %)

Založení a vedení účtu pro podnikatele je v Air Bank vždy zdarma. Při zakládání účtu navíc klientovi místo vyplňování údajů souvisejících s jeho podnikáním stačí jen zadat své identifikační číslo osoby neboli IČO. Veškeré potřebné informace o jeho živnosti se díky tomu načtou automaticky, a klient tak může pohodlně přejít k seznámení s potřebnými dokumenty, podpisu rámcové smlouvy, aktivaci účtu a případně také přidání své nové platební karty do aplikace pro bezhotovostní placení mobilem nebo hodinkami. Založit účet si podnikatelé mohou v mobilní aplikaci My Air, internetovém bankovnictví nebo na kterékoliv pobočce banky.

  • Okamžité platby zdarma (57 %)

Převádění peněz z podnikatelského účtu je v Air Bank záležitostí několika sekund. Veškeré příchozí a odchozí tuzemské transakce, včetně okamžitých plateb na účty většiny českých bank, jsou v Air Bank bez poplatků. Vedle toho jsou samozřejmě zdarma také trvalé příkazy, inkasa nebo SEPA platby.

  • Neomezený počet plateb zdarma (56 %)

Denní, týdenní ani měsíční limit bezplatného počtu tuzemských a SEPA transakcí, ať už příchozích, anebo odchozích, klienti u podnikatelského účtu od Air Bank nenajdou. Mohou s ním tedy zacházet stejně jako s běžným účtem pro osobní finance a s penězi z podnikání díky tomu pracovat tak, jak zrovna potřebují.

  • Veškeré služby dostupné online v mobilní aplikaci (51 %)

O svých penězích z podnikání mají živnostníci dokonalý přehled v mobilní aplikaci My Air, která dlouhodobě patří mezi nejlépe hodnocené bankovní aplikace na českém trhu. Vedle mobilní aplikace mohou klienti Air Bank svůj podnikatelský účet pohodlně spravovat také v internetovém bankovnictví. Díky online bankovnictví také mohou zdarma využívat například import a export hromadných plateb a výpisů do účetních programů.

  • Spoření se stejně vysokým úrokem jako pro ostatní klienty (39 %)

Spořicí účet od Air Bank odměňuje živnostníky stejně jako nepodnikající klienty, a to dokonce aktuálně vůbec nejvyšší úrokovou sazbou na poli bankovnictví pro podnikatele. Bonusová úroková sazba na podnikatelských spořicích účtech od Air Bank vedených v českých korunách totiž činí 5 % ročně u vkladů do 250 tisíc korun. Bonusovou sazbu přitom může získat každý klient, který alespoň pětkrát měsíčně zaplatí kartou k běžnému podnikatelskému účtu. U vkladů od 250 tisíc do půl milionu korun platí bonusová úroková sazba 4 % ročně, u vkladů od půl milionu do jednoho milionu korun potom sazba 0,1 % ročně.

  • Jednoduchý přehled soukromých a podnikatelských financí (34 %)

Své peníze mají klienti Air Bank neustále pod kontrolou v internetovém a mobilním bankovnictví. V mobilní aplikaci My Air si potom mohou jednoduše přepínat mezi zobrazením osobních a podnikatelských financí. Aplikace je ale bude brzy umět zobrazit bez přepínání, tedy společně na jednom místě, ale přitom stále přehledně oddělené.

  • Vedení podnikatelského účtu v eurech nebo dolarech zdarma (32 %)

Klienti Air Bank si mohou založit běžný i spořicí účet pro podnikatele ve třech různých měnách, vedle českých korun právě i v eurech a amerických dolarech.

Co bude dál? Fakturace, unikátní platební řešení i půjčky

Air Bank plánuje své služby pro klienty z řad podnikatelů nadále vylepšovat a také rozšiřovat. Ve svém hledáčku má proto také například pohodlnou fakturaci propojenou přímo s mobilním bankovnictvím nebo půjčky pro podnikatele. „Vedle nových účtů pro podnikatele chceme ještě letos přinést zcela nový způsob placení. Ten umožní podnikatelům přijímat platby kartou i bez klasického platebního terminálu, zatímco jejich zákazníci zase budou moci platit bezhotovostně i tam, kde to zatím z různých důvodů nejde. Do budoucna se také díváme na možnost poskytování služeb právnickým osobám. V první řadě ale bude záležet na zájmu klientů o naše služby pro podnikající fyzické osoby,“ dodává Jiří Suchý, ředitel divize Produkty a inovace Air Bank.

Průzkum pro Air Bank realizovala v dubnu 2023 agentura IPSOS prostřednictvím online dotazování na reprezentativním vzorku 525 živnostníků.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*