Zámiš: Nejistota v odvětví přetrvává

Vratislav Zámiš

Globální finanční trh má za sebou další více volatilní týden, který se nesl především ve znamení snahy o stabilizaci vývoje v bankovním sektoru. Ta vyústila víkendovým odprodejem dlouhodobě problémové švýcarské banky Credit Suisse do rukou jejího rivala UBS.

Společně s rozšířením nástrojů na poskytování likvidity ze strany hlavních centrální bank se tak podařilo uklidnit situaci a začátkem tohoto týdne je obchodování až na výjimky prozatím klidnější. Paniku nedopustila ani ECB, která na čtvrtečním zasedání rozhodla o 50bb zvýšení a naznačila tak, že finanční sektor považuje za dostatečně stabilní proto, aby zvládl další zvyšování sazeb. Cenová stabilita je tak i nadále podle ECB hlavním problémem. Globálnímu dění pak odpovídal i vývoj u české koruny. Ta na začátku minulého týdne vůči euru dále ztrácela a poprvé od letošního ledna oslabila nad 24,0 EUR/CZK. Zde se ale depreciační tlaky umírnily a od té doby se obchoduje v relativně úzkém pásmu kolem 24korunové hranice.

V tomto týdnu bude zásadní především měnověpolitické zasedání Fedu. Ještě zhruba před dvěma týdny bylo z velké části očekávané zrychlení tempa zvyšování sazeb, a tedy 50bb hike v důsledku přetrvávajících inflačních tlaků. Jenže po pádu Silicon Valley Bank trh výrazně změnil své předpoklady a od středečního zasedání očekává letos poslední 25bodový či zčásti dokonce žádný hike. Důležitý bude i výhled v podobě nové prognózy. Trh aktuálně zaceňuje snižování sazeb od letošního léta, nově vydaný dot-plot patrně takto holubičí výhled nenabídne. Otázkou tak je, jak velký balanc mezi cenovou a finanční stabilitou zasedání nabídne. Pokud se podaří dále uklidnit trh, může lepší sentiment krátkodobě pomoct koruně k posílení. Dlouhodobě v našem výhledu i nadále očekáváme pro letošní rok oslabování, které by mělo být podpořeno mj. výhledem na snižování sazeb ze strany ČNB.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*